Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę

Nowe akty prawne - nasze uwagi i propozycje
A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę

Post autor: A.Falkowski »

W Dzienniku ustaw pojawiło się przed chwilą rozporządzenie w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego klik .

I kolejny rekord został pobity :D - teraz wniosek będzie zawierał już 8 stron. Jeśli do tego dodać, że wniosek o pozwolenie na rozbiórkę zawiera kolejne 5 stron, to razem daje 13 stron! dla typowego zamierzenia inwestycyjnego w postaci np. domku jednorodzinnego z koniecznością rozbiórki istniejącego garażu.
A do tego jeszcze trzeba dołączyć dodatkowe załączniki PB-5 (2-stronicowe) jeśli więcej niż jeden inwestor lub pełnomocnik, a także w przypadku gdy zamierzenie budowlane obejmuje więcej niż 1 działkę. Co razem może w stosunkowo powszechnej sytuacji dać ok. 20 stron, nie mówiąc o sytuacji gdy działek lub inwestorów będzie więcej.
A do tego jeszcze 3-stronicowe oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.
To wygląda na jakąś rywalizację z chęcią uzyskania celu w postaci: liczby stron wniosku większej niż zawartość projektu budowlanego ;).

I pomyśleć, że rozporządzenie 23 czerwca 2003 r. w tej samej sprawie pozwalało na to żeby na jednej stronie ująć budowę i rozbiórkę. Komu to przeszkadzało :D

K.Stasiuk
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwie 2015, 11:35
PDL: PDL/IS/1427/01

Re: Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę

Post autor: K.Stasiuk »

Ktoś koniecznie musiał się wykazać i uzasadnić swój byt na stanowisku... Ciekawie by było jakby autor wzoru pisma urzędowego podpisywał się pod nim.

A.Chwiecko
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2015, 19:52
PDL: PDL/BO/0045/10

Re: Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę

Post autor: A.Chwiecko »

Z mojego punktu widzenia pierwotny jednostronicowy wniosek był najbardziej przejrzysty i dla inwestora i dla urzędnika.

Swoją droga Andrzej zgłaszaliśmy z Zespołu nasze postulaty przed wejściem w życie tej zmiany - czy jakaś oficjalna odpowiedź wpłynęła do ZPR dlaczego odrzucono nasze roszczenia w tej sprawie ??

A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Re: Nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę

Post autor: A.Falkowski »

A.Chwiecko pisze: ...Swoją droga Andrzej zgłaszaliśmy z Zespołu nasze postulaty przed wejściem w życie tej zmiany - czy jakaś oficjalna odpowiedź wpłynęła do ZPR dlaczego odrzucono nasze roszczenia w tej sprawie ??
Ta propozycja POIIB nie została uwzględniona przez Ministra. Projektodawca nie pisze w takich sytuacjach odpowiedzi na zgłoszone uwagi. Odnosi się do nich na stronie RCL (jeśli to jest projekt ustawy), albo nawet nie odnosi się w ogóle do zgłoszonych propozycji (w przypadku projektów rozporządzeń).
Natomiast uwzględniono naszą propozycję umieszczenia na jednym wniosku pozwolenie na budowę i rozbiórkę obiektu budowlanego.

ODPOWIEDZ