GUNB na temat art. 57 Prawa budowlanego

Najważniejsze stanowiska i interpretacje organów państwa
A.Falkowski
Posty: 223
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

GUNB na temat art. 57 Prawa budowlanego

Post autor: A.Falkowski »

W związku z niepokojącymi sygnałami o żądaniach niektórych organów nadzoru budowlanego, które domagały się od geodetów wystawiania oświadczeń o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania terenu lub odstępstwach od tego projektu, POIIB wystąpiła do GINB z prośbą o opinię w tej sprawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do wystawienia takiego oświadczenia jest upoważniony wyłącznie kierownik budowy, a nie geodeta. Stanowisko niektórych organów nadzoru budowlanego mogłoby prowadzić do sytuacji, w której inwestor składałby dwa (być może różniące się od siebie) oświadczenia podpisane przez: kierownika budowy i geodetę.

GUNB potwierdził, że żądanie organów nadzoru budowlanego do wystawiania takich oświadczeń przez geodetów jest bezprawne:
Organ nadzoru budowlanego nie ma prawa żądać od inwestora dostarczenia, poza ww.informacją, oświadczenia sporządzonego przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii o zgodności Wykonania robót budowlanych zgodnie z projektem budowlanym. Przepisy art. 57 ustawy - Prawo budowlane nie przewidują takiego obowiązku."
W załączeniu stanowisko GUNB z podkreśleniem najbardziej istotnych kwestii.
Załączniki
GUNB o art 57 PB.pdf
(493.3 KiB) Pobrany 939 razy