GINB o instalacjach w projekcie

Najważniejsze stanowiska i interpretacje organów państwa
A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

GINB o instalacjach w projekcie

Post autor: A.Falkowski »

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał dla PIIB swoje stanowisko dotyczące kwestii umieszczania projektów niektórych instalacji wewnętrznych (zwolnionych z pozwolenia na budowę) w projekcie budowlanym.
Dla mnie to stanowisko jest troszeczkę nieczytelne (w zasadzie każdy znajdzie tu coś dla siebie - mimo różnych zdań, każdy będzie miał rację ;) ), ale jedna rzecz mnie cieszy. Otóż GINB potwierdził, że:
Natomiast pomimo braku obowiązku sporządzania projektu budowlanego dla ww. instalacji, zgodnie z wolą inwestora, poszczególne instalacje nadal mogą być zamieszczane w projekcie budowlanym.
Cieszy mnie to dlatego, bo niedawno spotkałem się z sytuacja, w której urzędnik zmusił (oczywiście w nieformalny sposób) inwestora do usunięcia z wniosku o pozwolenie na budowę instalacji zewnętrznych deszczowych z dużym zbiornikiem na odparowanie, a tym samym również projektanta do usunięcia z projektu budowlanego tej instalacji. Wg mnie inwestor powinien (dla własnego bezpieczeństwa) na taką instalację uzyskać pozwolenie na budowę, ale mu to urzędnicy uniemożliwili. A ponieważ wszystko działo się bez zachowania formy pisemnej, to inwestor całe ryzyko ewentualnego popełnienia samowoli budowlanej lub ewentualnych kłopotów z sąsiadami, wziął na siebie.

Link do korespondencji z GINB jest tutaj.
Natomiast w załączniku niżej znajduje się plik z podkreślonymi ciekawszymi opiniami GINB.
Załączniki
GINB ws instalacji wewnetrznych w PB.pdf
(176.98 KiB) Pobrany 839 razy

A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

GINB o instalacjach w projekcie

Post autor: A.Falkowski »

GINB chyba już traci cierpliwość ;) w zakresie tłumaczenia po raz kolejny, że pomimo braku obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę niektórych instalacji wewnętrznych, projektant ma prawo zdecydować o tym, że instalacje te znajdą się w projekcie budowlanym i uzyskają pozwolenie na budowę. Taki projekt musi wtedy spełnić wszystkie wymagania rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, w tym również na rysunkach powinna być metryka i podpis projektanta. Stanowisko GINB pojawiło się dzisiaj tutaj.

Wypada mieć nadzieję, że te organy AAB, które kazały usuwać z projektu część dotyczącą instalacji wewnętrznych lub zmuszały projektanta do wpisywania adnotacji o tym, że są one poza zakresem opracowania (ew. pozwolenia na budowę), przestaną w końcu tak czynić.
W załączeniu stanowisko GINB z podkreślonymi ważniejszymi cytatami.
Załączniki
Instalacje wewnętrzne i zewnętrzne bez pozwolenia 2.pdf
(203.25 KiB) Pobrany 815 razy

A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

GINB ponownie o instalacjach w projekcie

Post autor: A.Falkowski »

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego tym razem całkiem stracił cierpliwość ;) na to co wyczyniają niektóre organy AAB odnośnie umieszczania w projekcie budowlanym projektu instalacji wewnętrznych.
Wystosował więc do wszystkich wojewodów stanowisko, z prośbą o zapoznanie ze swoim stanowiskiem również organy powiatowe, w którym w bardzo dobitny sposób wskazuje na to, że wara organom AAB od tego co projektant umieszcza w projekcie architektoniczno-budowlanym.
To projektant odpowiada za projekt, a organ sprawdza wyłącznie to co wynika z art. 35 ust. 1.

GINB napisał m.in,:
W związku z powyższym organ rozpatrujący wniosek o pozwolenie na budowę, lub zgłoszenie budowy, nadal nie ma prawa ingerować w zawartość merytoryczną załączonego projektu architektoniczno-budowlanego, będącego częścią projektu budowlanego. Nie może więc oceniać także, czy projekt architektoniczno-budowlany prawidłowo lub nieprawidłowo zawiera bądź nie zawiera instalacji wewnętrznych.
Projekt budowlany w ramach postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę, czy w trakcie rozpatrywania zgłoszenia, podlega sprawdzeniu jedynie w ściśle określonym w art. 35 ust. 1 ustawy z dniaa 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U.22013 r. poz. 14092 późn. zm.) zakresie.
To stanowisko dla nas potwierdza, a niektóre organy AAB być może tylko uświadamia, że nie mają one prawa "sprawdzać" projektu architektoniczno-budowlanego w takim zakresie do jakiego się przyzwyczaiły. Natomiast mogą (i powinny) "sprawdzać" wyłącznie projekt zagospodarowania terenu.
W załączeniu stanowisko GINB z wyszczególnieniem najbardziej istotnych kwestii.
Załączniki
GINB ws instalacji wewnetrznych w PB i zakres sprawdzania PB2.pdf
(131.88 KiB) Pobrany 765 razy

ODPOWIEDZ