Czy architekt będzie projektował obiekty liniowe?

Luźne gadki
A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Czy architekt będzie projektował obiekty liniowe?

Post autor: A.Falkowski »

W związku z koniecznością zmiany sposobu nadawania uprawnień budowlanych wynikającą z wyroku Trybunału Konstytucyjnego klik, prowadzone są w tym kierunku wstępne prace legislacyjne. Niestety, korzystając niejako z okazji, władze Polskiej Izby Architektów RP dążą nie tylko do rozdzielenia wykonywania naszego zawodów w odrębnych ustawach (co w zasadzie jest już przesądzone), ale przy okazji chcą nadać architektowi szczególną rolę.

W ramach ciekawostki warto powiedzieć, że chcą np. być współautorami projektów obiektów liniowych, czyli np. sieci gazowej czy energetycznej - zachęcam do lektury stanowiska PIARP po ostatnim spotkaniu jakie miało miejsce 14 sierpnia br. (w załączniku, strona www PIARP obecnie nie działa).
Stanowisko PIIB dostępne jest tutaj.
Podobne pomysły dotyczą również funkcji kierownika budowy i kilku innych aspektów.

Z uwagi na to, że w tych pomysłach mają bardzo ważnych sprzymierzeńców, to przynajmniej część z nich z pewnością się ziści. Można jednak odnieść wrażenie, że odbywa się to przy braku świadomości odpowiedzialności za błędy i ryzyka, jakie na siebie architekci będą musieli wziąć, szczególnie w przypadku poważnych zdarzeń na budowie.
Ciekaw jestem co o tych pomysłach sądzą ci architekci, którzy wykonują zawód w praktyce i na co dzień borykają się z dziesiątkami innych przeszkód w wykonywaniu zawodu.
Załączniki
informacja PIARP 14.08.2018.pdf
(139.77 KiB) Pobrany 596 razy

E.Pyszlak
Posty: 7
Rejestracja: 31 mar 2015, 08:57
PDL: PDL/BO/0007/13

Re: Czy architekt będzie projektował obiekty liniowe?

Post autor: E.Pyszlak »

W projekcie jest również mowa o tym, ab architekci mogli sporządzać ekspertyzy techniczne i opinie techniczne, o ile twierdzi się że opinia techniczna jest mniejsza rangą niż ekspertyza, to jak sami architekci w propozycji swojej definiują również co to jest ekspertyza - i jest w tej definicji mowa o tym że ekspertyza to opracowanie szczegółowe zawierające niekiedy badania i obliczenia. Więc jakim cudem architekt bez wiedzy i doświadczenia w kwestii konstrukcji wykona takie obliczenia potrzebne do ekspertyzy? Jak przeczytałam ich projekt ustawy to normalnie podskoczyło mi ciśnienie. Dlaczego architekci mają móc uzyskać tytuł kierownika budowy? Przecież oni nie mają wiedzy konstrukcyjnej potrzebnej do prowadzenia tej budowy. Tu chyba chodzi o bycie figurantem na budowie swojego projektu żeby wziąć kasę za projekt i realizację. Chyba na prawdę nie wiedzą jaką mają wtedy odpowiedzialność i co należy do ich obowiązków. Rzecznicy Odpowiedzialności będą mieli pełne ręce roboty, ale chyba ich rzecznicy ;)

A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy architekt będzie projektował obiekty liniowe?

Post autor: A.Falkowski »

E.Pyszlak pisze:Tu chyba chodzi o bycie figurantem na budowie swojego projektu żeby wziąć kasę za projekt i realizację. Chyba na prawdę nie wiedzą jaką mają wtedy odpowiedzialność i co należy do ich obowiązków. Rzecznicy Odpowiedzialności będą mieli pełne ręce roboty, ale chyba ich rzecznicy ;)
Również myślę, że władze IARP zapędziły się za daleko, bezmyślnie, i w efekcie zaszkodzą swoim członkom (architektom). A przy okazji też inwestorom.
Lada dzień zobaczymy jak wygląda ostateczna wersja projektów ustaw, bo kilka dni temu pojawiły się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerami: UD433, UD434, UD435 klik.

ODPOWIEDZ