Uzgadnianie koncepcji sieci w W.B. sp. z o.o.

Ważne informacje dla członków POIIB
A.Falkowski
PDL: PDL/IS/0142/05

Uzgadnianie koncepcji sieci w W.B. sp. z o.o.

Post autor: A.Falkowski »

Z pewnymi bólami rodzi się proces przyspieszania uzgadniania projektów w Wodociągach Białostockich sp. z o.o., ale udało się dzisiaj przetrzeć szlak zmierzający do szybszego uzgadniania przynajmniej koncepcji projektowanych sieci.
Dzisiaj odbyła się narada uzgadniająca koncepcję projektowanych sieci wod.-kan., z udziałem kierowników poszczególnych działów, zakończona oficjalną notatką i konkretnymi ustaleniami. Tym samym w ciągu nieco ponad 2 godzin udało się uzgodnić trasy i od razu również różne wątpliwości co do treści warunków i wymagań W.B. w 3 tematach (łącznie 13 ulic). To pokazuje potężną oszczędność czasu po stronie W.B. i projektanta, bo przebieg uzgodnienia wskazywał na oczywiste w takich przypadkach różne zmiany decyzji co do pewnych rozwiązań, które mogły być na bieżąco podjęte przez osoby decyzyjne i nie zmuszały osoby uzgadniającej do konsultacji "chodzonych", trwających tygodniami czy nawet miesiącami.

Przed naradą Prezes Wodociągów Białostockich upoważnił mnie do przekazania informacji projektantom, że jeżeli potrzebujecie uzgodnić koncepcję sieci na takiej naradzie, to proszę o złożenie projektu (koncepcji) z propozycją daty narady uzgodnieniowej.
Składajmy takie wnioski na ok. 7 dni przed proponowanym terminem narady. Na razie żaden konkretny dzień nie jest przewidziany na takie uzgodnienia, ale proponuję żebyśmy jako projektanci zwyczajowo proponowali spotkanie koordynacyjne na każdy wtorek. Wtorek wydaje mi się dobrym dniem, bo pozwala na to żeby na następny dzień przygotować sobie ostateczną wersję koncepcji (po ewentualnych zmianach powstałych w trakcie narady), uzyskać pieczątkę W.B. i złożyć do piątku mapy na ZUD. Nawet jeśli czasami zostaniemy poinformowani przez W.B. sp. z o.o. o innym dniu spotkania niż zaproponowaliśmy, to taka skoordynowana propozycja konkretnego dnia wprowadzi siłą rzeczy pewien zwyczaj – korzystny zarówno dla projektantów jak i W.B. Oprócz formy papierowej warto byłoby załączyć koncepcję dodatkowo w formie *pdf (żeby wszyscy kierownicy mogli się zapoznać z materiałem).