Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Ważne informacje dla członków POIIB
A.Falkowski
Posty: 223
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Post autor: A.Falkowski »

Otrzymałem informację od jednego z kolegów, że niedawna zmiana rozporządzenia w sprawie EGIB skutkuje zmianą sposobu rozliczeń za informacje z rejestru gruntów, a tym samym kolejną podwyżką opłat.
Jeżeli podpisujecie umowy lub jesteście na etapie składania ofert do przetargów to weźcie to pod uwagę, bo różnice mogą sięgać kilkudziesięciu % w stosunku do aktualnych (już podwyższonych) cen.
Skala podwyżki zależy od tego z ilu obrębów musicie uzyskać informację
.

Podwyżka wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. 2017 poz. 1990), o którym informowaliśmy o zmianach w przepisach prawa nr 8/2017.
W tym rozporządzeniu jest zapis mówiący m.in. o tym, że uproszczony wypis z rejestru gruntów może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów albo też wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład wielu jednostek rejestrowych gruntów w granicach jednego obrębu ewidencyjnego.
Czyli jeśli np. projektowana sieć przebiega przez kilka(dziesiąt) obrębów, to za każdy z nich będzie naliczona odrębna opłata, a tym samym niższe współczynniki zmniejszające.

Ta definicja uproszczonego wypisu z rejestru gruntów nie tylko nie zmieniła niekorzystnej interpretacji przepisów dokonanej przez GUGiK dnia 14 lipca 2016 w sprawie wypisów (skutkującej ponad 1000% wzrostem cen za wypisy i wynikającej wyłącznie z ww. interpretacji GUGiK), ale dodatkowo spowodowała, że mamy jeszcze jedną podwyżkę - i to mimo deklaracji przedstawicieli ministerstwa, że zastanowią się jak z powrotem obniżyć opłaty.
Treść tego rozporządzenia nie była konsultowana z izbami, a zamiast przywrócenia możliwości korzystania z tabel 10.19 i 10.20 mamy kolejną poważną podwyżkę.

M.Kłokowski
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2015, 13:24
PDL: PDL/IE/0242/07
Kontakt:

Re: Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Post autor: M.Kłokowski »

Potwierdzam niestety ta praktykę-płacimy dużo więcej :(

ODPOWIEDZ