Nowy projekt budowlany

Tematy o praktycznym wykonywaniu zawodu inżyniera
A.Falkowski
Posty: 237
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
PDL: PDL/IS/0142/05
Lokalizacja: Białystok

Nowy projekt budowlany

Post autor: A.Falkowski »

Wczoraj przysiadłem do robienia opisu do projektu budowlanego w nowej formie. W związku z podziałem projektu na wiele części, tak jak ostrzegaliśmy, trzeba powielać w wielu miejscach te same informacje, co jest strasznie irytujące :x .
Zastanowiłem się jak to "zautomatyzować" i znalazłem poniższe rozwiązanie. Co prawda zmarnowanego tuszu oraz drzew i tak nie da się uratować, ale przynajmniej mniej energii pójdzie na powtarzanie zbędnych czynności. Opis dotyczy pracy na darmowym pakiecie biurowym LibreOffice 7.0.3.1.

Celem zadania jest stworzenie w arkuszu kalkulacyjnym pól z danymi, które często powtarzają się na stronach tytułowych, opisie i załącznikach do projektu budowlanego - które będą pobierane do edytora tekstów. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że gdy popełnimy gdzieś błąd, który będzie wymagał korekty, to wystarczy go zmienić w jednym miejscu w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie w prosty sposób wszystkie pola w dokumencie docelowym zostaną zmienione.
A więc kolejno:

1. Przygotowujemy bazę danych w LibreOffice Calc: w pierwszym wierszu umieszczamy nagłówki pól, a w każdym kolejnym wierszu wpisujemy dane, zapisujemy plik *.ods.

2. Z menu LibreOffice Writer wybieramy: Plik → Nowy → Baza danych → zaznaczamy pozycję "Połącz z istniejącą bazą danych", z rozwijanej listy wybieramy "Arkusz kalkulacyjny" → Dalej → wskazujemy ścieżkę do uprzednio zapisanego pliku arkusza kalkulacyjnego → Dalej → zaznaczamy "Tak, zarejestruj bazę danych" i odznaczamy "Otwórz bazę danych do edycji"→ Zakończ → zapisujemy plik *.odb, który połączy nasz projekt z arkuszem kalkulacyjnym wypełnionym danymi do projektu.

3. W LibreOffice Writer wstawiamy w tekście opisu do projektu pola z wcześniej utworzonego pliku LibreOffice Calc: Wstaw → Pole → Więcej pól → karta "Baza danych" → po lewej stronie wybieramy "Pole listu seryjnego" → po prawej rozwijamy drzewko zawierające nazwę wcześniej zarejestrowanej bazy danych i po wybraniu odpowiedniego pola w arkuszu jaki stworzyliśmy, klikamy "Wstaw".
Tę operację powtarzamy dla wszystkich pól w dokumencie, bez konieczności powtarzania za każdym razem ww. czynności. Czyli okienko "Pola" może być cały czas otwarte, a my w kolejnych miejscach wstawiamy odnośniki do danych w arkuszu kalkulacyjnym.

4. Na koniec "wizualizujemy" to co stworzyliśmy, tj: wybieramy Widok → Źródła danych → w górnej części okna Writera pojawi się nowy zestaw narzędzi → z drzewka po lewej wybieramy naszą bazę danych → po prawej klikamy na zieloną strzałkę, aby zaznaczyć cały wiersz danych → klikamy polecenie: "Dane na Pola" i voilà ;)

Jeśli w innych podobnych projektach powtarzają się nam jakieś dane z przygotowanego arkusza kalkulacyjnego, to tak przygotowany zestaw składający się z plików: opisu do projektu i arkusza kalkulacyjnego z danymi, jako przodek, można później sobie skopiować do katalogu z nowym projektem i z niego skorzystać. Jednak przy każdym nowym projekcie trzeba i tak stworzyć nowe połączenie obu plików znajdujących się w nowej lokalizacji na dysku, poprzez wykonanie czynności, o których mowa w pkt 2.