Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Ważne informacje dla członków POIIB

Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Postautor: A.Falkowski » 13 gru 2017, 22:55

Otrzymałem informację od jednego z kolegów, że niedawna zmiana rozporządzenia w sprawie EGIB skutkuje zmianą sposobu rozliczeń za informacje z rejestru gruntów, a tym samym kolejną podwyżką opłat.
Jeżeli podpisujecie umowy lub jesteście na etapie składania ofert do przetargów to weźcie to pod uwagę, bo różnice mogą sięgać kilkudziesięciu % w stosunku do aktualnych (już podwyższonych) cen.
Skala podwyżki zależy od tego z ilu obrębów musicie uzyskać informację
.

Podwyżka wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 27 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. 2017 poz. 1990), o którym informowaliśmy o zmianach w przepisach prawa nr 8/2017.
W tym rozporządzeniu jest zapis mówiący m.in. o tym, że uproszczony wypis z rejestru gruntów może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów albo też wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład wielu jednostek rejestrowych gruntów w granicach jednego obrębu ewidencyjnego.
Czyli jeśli np. projektowana sieć przebiega przez kilka(dziesiąt) obrębów, to za każdy z nich będzie naliczona odrębna opłata, a tym samym niższe współczynniki zmniejszające.

Ta definicja uproszczonego wypisu z rejestru gruntów nie tylko nie zmieniła niekorzystnej interpretacji przepisów dokonanej przez GUGiK dnia 14 lipca 2016 w sprawie wypisów (skutkującej ponad 1000% wzrostem cen za wypisy i wynikającej wyłącznie z ww. interpretacji GUGiK), ale dodatkowo spowodowała, że mamy jeszcze jedną podwyżkę - i to mimo deklaracji przedstawicieli ministerstwa, że zastanowią się jak z powrotem obniżyć opłaty.
Treść tego rozporządzenia nie była konsultowana z izbami, a zamiast przywrócenia możliwości korzystania z tabel 10.19 i 10.20 mamy kolejną poważną podwyżkę.
A.Falkowski
 
Posty: 212
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
Lokalizacja: Białystok

Re: Kolejna podwyżka opłat za wypisy

Postautor: M.Kłokowski » 05 sty 2018, 14:03

Potwierdzam niestety ta praktykę-płacimy dużo więcej :(
M.Kłokowski
 
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2015, 13:24


Wróć do Informacje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron