GGK w sprawie wypisów z rejestru gruntów

Najważniejsze stanowiska i interpretacje organów państwa

GGK w sprawie wypisów z rejestru gruntów

Postautor: A.Falkowski » 01 gru 2018, 10:01

Na prośbę Podlaskiej OIIB, Prezes PIIB zwrócił się z pytaniem o opinię Głównego Geodety Kraju w kwestii:
Czy na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne projektant ma prawo uzyskać materiały powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zawierające dane osobowe właścicieli działek, niezbędne do sporządzenia konkretnego projektu w procesie inwestycyjnym?
Powyższe pytanie wynikało ze zgłaszanych ostatnio problemów jakie napotykali członkowie naszej izby w dostępie do danych osobowych z EGiB, które są im niezbędne do realizacji obowiązków zawodowych.

Odpowiedź Pana Waldemara Izdebskiego - Głównego Geodety Kraju, jest jednoznaczna i potwierdza, że projektant działający na zlecenie inwestora posiada interes prawny w dostępie do danych osobowych ewidencji gruntów i budynków, jeżeli wnioskowane dane dotyczą właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania projektowanego obiektu budowlanego.

Odnosząc się natomiast do dokumentów jakie projektant powinien dołączyć do wniosku, stwierdza:
"W przypadku gdy Wnioskodawca jest projektant, we wniosku o wydanie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zawierających dane osobowe, należy wskazać m.in. w jakim procesie inwestycyjnym uzyskane dane będą wykorzystane, oznaczenie celu w jakim dane zostaną wykorzystane jak również należy wskazać podmiot zlecający pozyskanie danych wraz z datą i numerem zawartej z nim umowy."
Załączniki
GGK ws wypisów z EGiB dla projektantów.pdf
(62.84 KiB) Pobrany 78 razy
A.Falkowski
 
Posty: 187
Rejestracja: 21 lis 2014, 09:46
Lokalizacja: Białystok

Re: GGK w sprawie wypisów z rejestru gruntów

Postautor: M.Kłokowski » 11 sty 2019, 16:31

Szkoda tylko, że nie bardzo "działa" to pismo w Ośrodkach. Z informacji przedstawionych jasno wynika, że występujemy jako pełnomocnicy inwestora, co za tym idzie musimy dołączać pełnomocnictwo (kopia potwierdzona) i opłatę 17pln. Ale jedno jest pocieszające GGK zauważył problem.
A ośrodki dalej swoje, że najlepszy jest Art. 47. (ustawy PB) ust. 1.:
"Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu."
M.Kłokowski
 
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2015, 13:24


Wróć do Opinie organów państwa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości
cron